تبلیغات
مرکز اطلاعات زیست شناسی و پزشکی - شیمی‌درمانی
مرکز اطلاعات زیست شناسی و پزشکی
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
عفونت‌های خونی که هنگام شیمی درمانی رخ داده‌اند.

شیمی‌درمانی یکی از روش درمان سرطان و یا تخفیف موقت آن استفاده از برخی داروهای خاصی است که در اصطلاح پزشکی به آنها شیمی درمانی گفته می‌شود کار اصلی این داروهای خاص از بین بردن عضو بیمار بدون صدمه به بافتهای مجاور آن است.این نوع از درمان اثراتی هم بر روی سلول‌ها و بافت‌های بدن دارد. یکی از اثرات این درمان ریزش موهای بدن و خشک شدن پوست است.

شیمی درمانی یک شیوه رایج درمعالجه بیماری هاست که سلول‌ها و بخصوص سلول‌های میکروارگانیسم‌ها وسلول‌های سرطانی را با استفاده از داروهای شیمیای و مواد شیمیایی از بین می‌برد.و در کاربردهای متداول معمولا از آنتینوپلاستیک‌ها برای درمان سرطان استفاده می‌شود ویا به صورت بارزتر ترکیبی از این مواد به کار برده می‌شود. معنی شیمی درمانی تنها به داروهایی که برای درمان غدد سرطانی استفاده می‌شود محدود نمی‌شود بلکه انتی بیوتیک‌ها را نیز در بر می‌گیرد.

اولین نوع مدرن ماده شیمی درمانی ارسفنامین بود که به پاول ارلیک بر می‌گرددوهمچنین ترکیبات آرسنیکی بود که در سال ۱۹۰۹ کشف شد و برای معالجه سیفیلس به کار برده شد.و بعد از ان سولفانومیدها توسط دومگ و پنیسیلین توسط الکساندر فلیمنگ کشف شد.دیگر کاربردهای عامل‌های شیمی درمانی سایتوستاتیکی(شامل مواردی که بعدا به توضیح انها خواهیم پرداخت) برای درمان بیماری‌هایی مانند سفت شدگی بافتها ورماتیسم وورم مفاصل وبیماری‌های که به صورت خود به خودی در برابر معالجه‌ها مقاوم می‌شوند به کار برده شد.

فهرست مندرجات

پیشینه

کاربرد داروهای شیمیایی به هند باستان برمی‌گردد.هندی‌ها سیستمی از داروهای شیمیایی که آیورودا نامیده می‌شد را طراحی کردند که در ان بعضی از فلزات همراه با برخی از گیاهان برای معالجه طیف وسیعی از بیماری‌ها به کار برده می‌شد. بعد از انها ودر زمانی نزدیکتر به زمان ما در قرن دهم میلادی می‌توان به پزشک ایرانی محمدبن ذکریای رازی اشاره کرد که استفاده ازمواد شیمیایی از قبیل مس وزاج وجیوه و نمک ارسنیک ونمک امونیم وطلا وگچ وخاک رس وصدف و قیروالکل را به منظور معالجه بیماری‌ها متداول ساخت. اولین داروی که برای شیمی درمانی سرطان به کار برده شد اگرچه به اوایل قرن بیستم برمی‌گردد ولی در اصل این دارو به این منظور ساخته نشد و قصد استفاده از ان به عنوان دارو نبود .این ماده گاز خردل بود که در جنگ جهانی اول به عنوان سلاح جنگی به کار برده شدودر فاصله جنگ جهانی اول ودوم ودر جنگ جهانی دوم نیز بر روی ان مطالعه‌هایی صورت گرفت.در طول جنگ جهانی دوم مشاهده شد که تعدادی از افراد که به صورت اتفاقی این گاز را تنفس کرده‌اند.تعداد گلبولهای سفید در خون این افراد به شدت کاهش یافته‌است.واین فرضیه بنا شد که اگر گاز خردل می‌تواند روند رشد سریع در تولید گلبولهای سفید را متوقف ویا کم کند پس می‌تواند بر روی سلولهای سرطانی نیز چنین اثری داشته باشد.بنابر این در سال ۱۹۴۰ تعدادی از افراد که به نوع پیشرفته لیمفوماس( سرطانی که به گلبولهای سفید خون مرتبط است) مبتلا بودند دارو به جای اینکه از راه تنفس وارد بدن انها شود با تزریق به سیاه رگ این کار صورت گرفت.اگرچه بهبود انها موقتی بود ولی قابل ملاحظه بود . این تجربه به تحقیقات گسترده در باره مواد مشابهی که بتوانند بر روی سلول‌های سرطانی چنین اثری بگذارند انجامید.وصنایع چند ملیارد دلاری داروسازی ساخته شد وانقلابی هدفمند درزمینه داروسازی به وقوع پیوست.ولی محدودیت‌های در زمینه داروهای شیمایی وجود داشت که هنوز نیز وجود دارد.

 اساس و مبنای عملکرد

سرطان اصولا یک روند رشد در تولید مثل سلولهاست که قابل کنترل نیست وهمراه با رفتارهای خطرناک وهجومی این توده سلولی می‌باشد. سرطان ممکن است بنا به دلایل ژنتیکی ویا محیطی رخ دهد.به طور کلی بسیاری از داروهای شیمیایی که به منظور شیمی درمانی سرطان به کار برده می‌شوند بر روی تقسیم سلولی سلول‌های سرطانی اثر میگذارند به خصوص در مورد ان دسته از سرطانهای که سرعت تقسیم سلولی در انها بسیار بالاست. این داروها که سبب اسیب رساندن به سلول می‌شوند. سایتاگزیک نامیده می‌شوند برخی از این داروها باعث می‌شوند که سلول‌ها دستخوش تغییرات اساسی شوند ورشد انها متوقف شود که به برنامه ریزی برای مرگ سلول نیز معروف است. دانشمندان هنوز در حال بررسی ومطالعه ویژگی‌های منحصر به فرد سلول‌های سرطانی خطرناک ومقاوم هستند تا بتوانند انها را به طور ویژه مورد هدف قرار دهند.این کار به این دلیل است که در طول فرایند شیمی درمانی علاوه بر سلول‌های سرطانی سلول‌های دیگر مانند سلول‌های مربوط به رشد مو وسلولهای داخلی روده که سرعت رشد بالای دارند مورد حمله قرار می‌گیرند وجریان رشد انها نیز متوقف می‌شود که با عث اختلال در امور بیمار می‌شود. اگرچه بعضی از داروهای مناسب تر نیز ساخته شده که پزشکان را قادر می‌سازد تا به نحو بهتر به درمان سرطان بپردازند. شیمی درمانی بر روی تقسیم سلولی تاثیر می‌گذارد وبه ویژه تومورهای با رشد بالا بیشتر تاثیر می‌پذیرند.چراکه در هر حال تعداد زیادی از سلول که در حال تقسیم هستند مورد حمله قرار می‌گیرند.وتومورهای بدخیم با رشد پایین بیشتر تمایل دارند که که کمتر تاثیر بپذیرند. دارو بر روی تومورهای جوان بسیاربهتر عمل می‌کند چرا که مکانیسم منظم تقسیم سلولی را متوقف می‌کند وتولید مثل موفق را باز می‌دارد ورشد بسیا ر نامنظم می‌شود وهمین باعث می‌شود تاتومورها دیگر کمتراز داروی شیمیایی تاثیر بپذیرند ودیگر به ان حساس نباشند. مشکل دیگری که با تومورهای سفت وتوپر داریم این است که شیمی درمانی به هسته تومور نمی‌رسد و راه حل این کار استفاده از لیزر وپرتو درمانی یا عمل جراحی است. باگذشت زمان سلول‌های سرطانی بیشتر از خود مقاومت نشان می‌دهند حتی اخیرا کشف شده که بر روی سلول‌های سرطانی نوعی پمپ وجود دارد که مواد شیمی درمانی را از داخل سلول خارج می‌کند. تحقیق در مورد پی-گلای کوپرشن ودیگر پمپهای از این نوع ادامه دارد.و دارو سازان برای جلو گیری از اعمال این نوع پمپ‌ها در تلاشند.

 طرح‌های معالجه‏ای

امروزه تعداد زیادی از استراژی‌ها به منظور معالجه وکنترل سرطان با استفاده از شیمی درمانی در حال اجرا است.شیمی درمانی ممکن است به منظور معالجه برای شفای بیمار و یا به منظور طولانی کردن عمر بیمار و تسکین درد بیمار به کار برده شود.

شیمی درمانی ترکیبی کیفی: از داروهای شیمیای همراه با دیگر درمان‌های سرطان از قبیل پرتو درمانی یا عمل جراحی استفاده می‌شود.در حال حاضر بسیاری از سرطان‌ها بدین گونه معالجه می‌شوند این نوع درمان مانند این است که بیمار را همزمان با استفاده از چند دارو معالجه کرد. فقط این که این داروها در نحوه عمل ومکانیسم متفاوت هستند.مهمترین منفعت این روش کاهش مقاومت سلول‌های سرطانی درمقابل هرنوع از این داروها است.

شیمی درمانی نئودجونت (یا درمان پیش معالج)

در این روش دارو به منظور کوچک کردن وکم حجم کردن تومور اولیه مورد استفاده قرار می‌گیرد وزمینه را برای درمان موضعی (جراحی و پرتو درمانی) آماده می‏کند وخطرات ناشی از این نوع معاجه‌ها را کاهش می‌دهد.

شیمی درمانی راد جونت

زمانی این روش کاربرد دارد که شواهد کمی از حضور سرطان وجود داشته باشد ولی ریسک اینکه سرطان عود کند وجود دارد داروها کمک می‌کند که مقاومت سرطان در مقابل دیگر داروها کاهش یابد و همچنین می‌تواند سلول‌های سرطانی را که در دیگر بخش‌های بدن پخش شده‌است را بکشد.این دارو بیشتر در تومورهای تازه که سرعت رشد انها زیاد است سود مند است چون زمینه را برای معالجه دارویی فراهم می‌کند. البته باید توجه کرد که تمام دوره‌ها و رده‌های شیمی درمانی به وضعیت بیمار ومستعد بودن بیمار برای نوع معالجه بستگی دارد. و وضعیت عملکرد دارو معمولا به عنوان معیار برای اینکه ایا بیمار می‌تواند داروی شیمیایی مصرف کند ویا اینکه کاهش در مقدار مصرف یا افزایش ان باید چگونه باشد استفاده می‌شود.

انواع داروهای شیمی درمانی

عمده داروهای مورد استفاده در شیمی درمانی می‌تواند در دسته‌های زیر قرار بگیردکه شامل عامل قلیایی و انتی متابولیست‌ها و انترا سیسلین والکالویدها و ممانعت کننده‌های توپوایزومرازها وعامل‌های انتی تومور می‌شود تمام این داروها بر روی تقسیم سلولی اثر می‌گذارد ویا باعث سنتز شدن DNA و چیزهای از این قبیل می‌شود.بعضی از داروهای جدید در محدوده DNA وارد نمی‌شوند این‌ها شامل پاد تن‌های مونوکلونال و ممانعت کننده‌های جدید تیروزین کیناز می‌شود که مخصوصا سلول‌های غیر طبیعی انواع خاصی از سرطان‌ها را مورد حمله قرار می‌دهد. علاوه بر این‌ها بعضی از داروها به منظور کنترل وتعدیل رفتار سلول‌های توموری بدون حمله مستقیم به این سلول‌ها به کار برده می‌شود.معالجه هورمونی از این نوع معالجه‌ها ی باشد. در حال حاضر یک سیستم طبقه بندی وکد بندی برای مواد شیمی درمانی وجود دارد که این مواد را به گروهای عمده و زیادی تقسیم می‌کند که به اختصار به ان می‌پردازیم. عامل‌های شبه قلیا یا (A۱LO) : عامل‌های قلییای به این خاطر اسم گذاری شده‌اند که توانای این را دارند که گروه قلیایی این داروها با تعداد زیادی از گروهای الکترو نگاتیوی در محیط سلول جفت شوند و پیوند دهند.سیل پلاتین و کربو پلاتین واکسالی پلاتین همه از این نوعند. دیگر عامل‌ها مکلور تامین و سیکلوفسفامید وکلرامبویسل هستند این عامل‌ها به وسیله تغیر شیمیایی در ADN سلول عمل می‌کنند.

انتی متابولیت‌ها (C۱LO ) :این قلیاها از تقسیم رشته‌های سلولی و پلانت مشتق می‌شوند و به روش جلو گیری از عملکرد میکرو تیوبها( لوله‌های بسار کوچک) عمل می‌کنند. چرا که میکرو تیوب‌ها برای سلول حیاتی اند وبدون انها تقسیم سلولی امکان پذیر نیست.از نمونه‌های بارز این نوع دارو می‌توان به وینسا الکالوید وتاگسانس اشاره کرد.

وینسا الکالوید (AC۱LO): وینسا الکالوید در محل‌های مخصوصی در تیوبلین‌ها محصور می‌شوند واز جمع شدن تیوبلین‌ها در میکرو تیوبها جلو گیری می‌کنند. (یعنی فاز M چرخه سلولی). این داروها از پری وینکیل ماداگاسکار و کاتاراتس روسیس مشتق می‌شوند. وینسا الکالویدها شامل وینسری ستامین و وین بلاستین و وینور لباین و ویندستاین هستند.

یودوفایلو توگیسن (BC۱LO): از ترکیبات مشتق شده گیاهی است که برای تولید دو داروی سایتوستاتیک که اتوپوساید وتنی پوساید هستند استفاده می‌شود .این‌ها از وارد شدن سلول به فاز۱ G (شروع ساخت مجدد AND) و شبیه سازی AND یعنی فاز S جلو گیری می‌کند. البته مکانیسم دقیق این عمل‌ها هنوز به طور کامل شناسایی نشده‌است.

منابع

Wikipedia contributors, "Chemotherapy," Wikipedia, The Free Encyclopedia, http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Chemotherapy&oldid=253654027 (accessed November 27, 2008).

نوع مطلب : معرفی رشته های علوم زیستی، دارو شناسی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
یکشنبه 12 مهر 1388
شنبه 13 آبان 1396 04:56 ب.ظ
Hi there I am so glad I found your blog, I really found you by error, while I was browsing on Askjeeve for something
else, Nonetheless I am here now and would just like to say thank you for a fantastic post and
a all round enjoyable blog (I also love the theme/design), I don’t have time to look over it all at the minute but
I have saved it and also added your RSS feeds, so when I have time I will be
back to read more, Please do keep up the fantastic b.
چهارشنبه 10 آبان 1396 09:23 ب.ظ
سبک شما بسیار منحصر به فرد است در مقایسه با افرادی که من از آن خواسته ام.
خیلی ممنون از ارسال زمانی که این فرصت را داشتید حدس بزنید من فقط خواهم بود
این سایت را نشانه گذاری کنید
چهارشنبه 10 آبان 1396 08:55 ب.ظ
بی تردید تصور کنید که شما اعلام کردید. توجیه مورد علاقه شما به نظر می رسید
برای داشتن خالص ساده ترین عامل برای آگاهی از آن است.
من به شما می گویم، من قطعا irked در حالی که مردم فکر می کنم در مورد نگرانی هایی که آنها به روشنی
نمی دانم شما موفق به ضربه ناخن بر روی بالا و تعریف شده است
همه چیز را بدون عوارض جانبی بیرون می کشید، مردمی می توانند سیگنال بگیرند.
احتمالا دوباره بیشتر شود با تشکر
سه شنبه 10 مرداد 1396 08:46 ب.ظ
Good day I am so delighted I found your weblog, I really found you by mistake,
while I was looking on Digg for something else, Nonetheless I am here now and would
just like to say thank you for a tremendous post and a all round exciting blog
(I also love the theme/design), I don’t have time to go through it all at the minute but I
have saved it and also added your RSS feeds, so when I have
time I will be back to read more, Please do keep up the superb
work.
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 04:13 ق.ظ
Hurrah, that's what I was looking for, what a information! present here
at this blog, thanks admin of this website.
پنجشنبه 31 فروردین 1396 08:52 ب.ظ
It's hard to find knowledgeable people on this topic, but you sound like you know what you're talking about!

Thanks
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی