تبلیغات
مرکز اطلاعات زیست شناسی و پزشکی - ایمنی سلولی
مرکز اطلاعات زیست شناسی و پزشکی
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
فكر می كنید چند نوع سول B و چند نوع سلول T در بدن داریم ؟ ما دارای هزاران نوع لنفوسیت B در بدن خود هستیم وهمینطور هزاران نوع هم لنفوسیت T داریم . فكر میكنید چند نوع عامل بیگانه وجود دارد ؟ عاملی كه در بدن بیگانه شناسایی شود را آنتی ژن می گویند . آنتی ژن به عبارت دیگر یك مولكول است كه در بدن به عنوان عامل بیگانه شناسایی بشود و بتواند سیستم ایمنی ما را به واكنش وادارد . مولكولهای آنتی ژن چه جنسی دارند ؟ ممكن است پروتئینی یا پلی ساكاریدی ویا از جنس مخلوطی از این دو باشند . یك مولكول به تنهایی ممكن است خاصیت آنتی ژنی نداشته باشد،اما وقتی روی یك باكتری و یا ویروس و یا حتی روی یك پیكره غیر زنده مثلا یك مولكول خیلی درشت تر قرار بگیرد ، خاصیت آنتی ژنی پیدا می كند . مولكولهای روی غشای بیشتر میكروبها برای ما خاصیت آنتی ژنی دارند . یعنی میتوانند سیستم ایمنی ما را تحریك كنند . حال به این سوال پاسخ دهید :
چند نوع آنتی ژن ممكن است وجود داشته باشد ؟
طبیعی است كه با توجه به ماهیت پروتئینی و یا پلی ساكاریدی آنتی ژنها از نظر شكل ظاهری هزاران نوع آنتی ژن می تواند وجود داشته باشد . پروتئین های بدن موجودات دیگر برای سیستم ایمنی ما بیگانه تلقی می شوند و در نتیجه به عنوان آنتی ژن تلقی می شوند .
جالب است كه بدانید هر نوع آنتی ژنی كه به بدن ما وارد شود ، بایك نوع لنفوسیت B و یك نوع لنفوسیت T خاص همان آنتی ژن برخورد خواهد كرد . این یكی از شاهكارهای آفرینش است كه در سیتم ایمنی اختصاصی تجلی یافته است . ما لنفوسیت های متنوعی داریم . حتی برای آنتی ژنهایی كه هنوز خلق نشده اند دارای لنفوسیت هایی هستیم كه آنها را می تواندد شناسایی كنند .
لنفوسیت ها برای شناسایی آنتی ژنها دارای گیرنده های پروتئینی بر روی غشای خود هستند . این گیرنده ها از نظر شكل فضایی مكمل آنتی ژنها هستند و اگر با آنتی ژنی قفل و كلید شوند پس آن را شناسایی كرده اند . همانطور كه هر قفلی را كلیدی است نتی ژنها هستند
، هر آنتی ژنی را یك گیرنده معینی است . گیرنده های روی لنفوسیت های BوT كه اختصاص به یك نوع معین آنتی ژن دارند از نظر شكل محل اتصال با آنتی ژن یكسانند ولی از نظر كلی بدنه مولكولی با هم متفاوتند .

قفل وكلید شدن آنتی ژن و آنتی بادی

محل تولید لنفوسیت ها همگی در مغزقرمز استخوان و از همان سلولهای خونساز است . لیكن لنفوسیت ها در مغز استخوان به طور ابتدایی تولید می شوند و هنوز قادر به تشخیص آنتی ژن نیستند . اگر این قابلیت را بدست آورند ، در این صورت به آنها لنفوسیت بالغ می گوییم . مرحله بلوغ لنفوسیت ها با نصب گیرنده های پروتئینی بر روی آنها همراه است . این عمل برای لنفوسیت های B در مغز قرمز استخوان و برای لنفوسیت های T در غده تیموس انجام می شود . لنفوسیت های بالغ سلولهایی تخصص یافته اند .

دفاع اختصاصی شامل دو نوع ایمنی است :
ایمنی هومورال و ایمنی سلولار
ایمنی هومورال در خون اتفاق می افتد و با ترشح ماده پادتن از سلولهای B همراه است . هر لنفوسیت B قادر به ترشح پادتنی است كه مثل گیرنده خود قادر به اتصال اختصاصی با آنتی ژن شناسایی شده است . پادتن ها بعد از ساخته شدن بوسیله سلولهای B در خون می ریزند و به طور طبیعی به آنتی ژنهای سطح میكروبها متصل می شوند . این اتصال كاملا اختصاصی است. مثلا پادتنهای ترشح شده بر علیه آنتی ژن وبا نمی تواند برعلیه آنتی ژنهای باكتری حصبه مورد استفاده قرار گیرد .
مراحل ایمنی هومورال به این شكل است :
1.برخورد آنتی ژن با لنفوسیت B مناسب
2.اتصال آنتی ژن با گیرنده آن لنفوسیت
3.تحریك لنفوسیت
4.تقسیم لنفوسیت به تعداد زیاد (ایجاد كلون )
5.تعداد زیادی از این لنفوسیتهای B به سلولهای پلاسما یا پلاسموسیت تبدیل می شوند كه قابلیت ترشحی دارد و پادتن ترشح می كند . تعداد كمی هم به سلول های خاطره ای تبیدل می شوند . سلولهای خاطره ای برای برخورد مجدد با همان آنتی ژن بكا رمی آیند . اگر بعد ها بر خورد مجددی با همان نوع آنتی ژن صورت بگیرد ، دراین صورت سولوهای خاطره با سرعت زیادی تحریم و سپس تقسیم و تبدیل به سلول پلاسما شده و مقدار زیادی پادتن تولید می كنند . این نوع پاسخ را پاسخ ایمینی ثانویه می گویند كه سریعتر و شدیدتر و طول زمان ایمنی آن نیز طولانی تر است .

پادتن در بدن ما چه می كند ؟
پادتن با اتصال به آنتی ژنهای سطح میكروب ، عملا قابلیت آن را سلب میكند . این میكروب دیگر قادر به اتصال به سطوح وبه خصوص سلولهای دیگر نیست .

از طرفی چون پادتنها دارای دو سر اتصال می باشند ، پس می توانند دومیكروب را به هم متصل كنند . به این ترتیب با وساطت مولكولهای دیگر پادتن ، بیشتر میكروبها ابه هم وصال می شوند و حالا ماكرو فاژها می توانند این توده های میكروبی را راحت تر فاگوسیتوزكنند.
ایمنی سلولی چیست ؟
در ایمنی سلولی كار شناسایی بوسیله لنفوسیت های T انجام می شود . و پس از تحریك سلول T تعدادی سلول T خاطره برای پاسخ ایمنی ثانویه وتعداد زیادی هم سلول T دیگر تولید می شوند . سلولهای T ایجاد شده متنوعند . از جمله برخی از آنها از T كشنده یا قاتل نام دارند . این سلولها مستقیما به
1.سلولهای آلوده به ویرس
2.سلولهای سرطانی
حمله می كنند و آنها را می شكند . روش كار اینها با فاگو سیتوز نیست . سلولهای T پروتئین های آب گریزی به نام پرفورین(Perforin) تهیه و ترشح می كنند كه به عنوان یك منفذ در غشای سلولهای مورد حمله قرار می گیرند .

منبع:http://www.ardalan.id.ir

نوع مطلب : ایمنی سلولی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
یکشنبه 8 شهریور 1388
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی